Doğru sütyen seçimi

Yapılan bilimsel bir araştırmada, kadınların çoğunluğunun doğru sütyen numarasını bilmediği ve uygun sütyen kullanmadığı belirlendi.

Gazi Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selahattin Özmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Doç. Dr. Sühan Ayhan, Operatör Dr. Kemal Fındıkçıoğlu, Operatör Dr. Fulya Fındıkçıoğlu ve Dr. Tuba Güçlü ile polikliniğe başvuran 18 yaş üstü 100 kadın hastayla doğru sütyen kullanımıyla ilgili bir araştırma gerçekleştirdiklerini söyledi.

Doç. Dr. Özmen, yaptıkları araştırmada doğru sütyen kullanımının yaşla ilişkisinin olmadığını, ancak öğrenim durumunun doğru sütyen kullanımına katkısı olduğunu saptadıklarını söyledi.

Araştırmaya katılan kadınların yüzde 59'unun doğru sütyen numarasını bilmediğini belirlediklerini kaydeden Doç. Dr. Özmen, yüzde 45'inin de uygun sütyen kullanmadığının ortaya çıktığını söyledi.

Özellikle büyük memeli kadınlarda uygun sütyen kullanımının daha az olduğuna dikkati çeken Doç. Dr. Özmen, bu kadınların daha küçük sütyen kullanma eğiliminde olduklarını ifade ederek, şöyle dedi: "Büyük memeli kadınlar, göğüslerini küçük göstermek amacıyla küçük kalıp ölçülü, sıkan sütyenleri tercih ediyor.

Bu nedenle birçok sütyen üreticisi çok büyük kalıp üretmemekte, buna bağlı olarak da bu gruptaki bayanların doğru sütyeni bulabilme oranları da azalmaktadır. Ancak büyük memeli bayanların küçük sütyen kullanarak küçük memelere sahip olmaları mümkün olmadığı gibi bu durum sağlıkları açısından da sakıncalı olabilir.

Bunun yerine günlük aktivitelere izin verecek kadar asan, ancak lenf dolaşımını bozacak kadar sıkı olmayan, geniş askılı, bantları ve askıları baskı yaratmayan, yan destekli, memeleri kavrayan, sırta binen ağırlığı hafifleten ve hareket özgürlüğü sağlayan sütyenlerin tercih edilmesi önerilmektedir.

Hatta çok büyük memeli kadınlar, özel tasarlanan sütyenler kullanabilir." Doğru sütyen kullanımıDoğru sütyen kullanımının zaman içinde memenin formunu koruduğu, sarkmayı önlediğini ve estetik meme cerrahilerinden sonra da uzun dönem sonuçlara olumlu katkıda bulunduğunun düşünüldüğünü bildiren Doç. Dr. Özmen, şöyle devam etti: "Batı toplumlarında yapılan bazı araştırmalarda, kadınların yüzde 80 oranında istedikleri sütyeni bulamadıkları ve yüzde 90 oranında kullanmakta oldukları sütyenden memnun olmadıkları saptanmıştır.

Ayrıca estetik meme cerrahisi için başvuran hastaların sütyen ölçülerini doğru olarak bilmesi, ameliyat sonrası beklentileri cerrahla daha doğru paylaşmasına da yardımcı olabilir." Çok sıkı sütyen kullanımının meme lenf drenajını bozduğu yönünde bilimsel yayınlar olduğunu kaydeden Doç. Dr. Özmen, bu nedenle uygun sütyen kullanımı önemli olduğuna dikkati çekti.

Sütyen kullanımı

Sütyen benzeri ilk kıyafetlerin bundan Antik Yunan'da kullanıldığının bilindiğini söyleyen Doç. Dr. Özmen, sözlerini şöyle sürdürdü: "Orta Çağ ve sonrasında vücudu şekillendirmek için elbise altına giyilen korselerin parçası olarak düşünülmüş, ancak modern anlamda sütyenlerin hayatımıza girmesi 20. yüzyılın başlarında olmuştur.

ABD'de 1960'larda kadın özgürlük hareketlerinin uzantısı olarak sütyen kullanımı aleyhine yapılan protestolar nedeniyle varlığı tehlikeye girse de sütyen bugün kadın giyim endüstrisinin en önemli ürünlerinden biri olarak büyük bir pazar oluşturmaktadır."

Hiç yorum yok