Uzun ve sağlıklı yaşamın sırrı Sardunya ve Okinawa 'da

Yaşam süreleri beklenen ortalamanın üzerinde olan insanlarla karşılaşanların aklına ilk gelen soru aynıdır: Onlar nasıl daha uzun yaşıyorlar?

Bu sorunun yanıtı her zaman pek net değil ama sağlıklı ve uzun bir yaşamı olanların sayısal çoğunlukta oldukları yerlerin de, bu insanların da ortak bazı özellikleri var. Bu özellikleri merak ediyorsanız bu yazıyı dikkatle okumanızı öneririm.

Yüz yaşını tamamlayan genç yaşlıların sayıca fazla olduğu ülkenin ikisi de ada ülkesidir: Sardunya ve Okinawa.

Her iki ada halkının, beslenme planlarındaki ortak özellikler:

Balık tüketmek, kuruyemiş, bakliyat ve tahılları ihmal etmemek, kalori tüketiminde israfa gitmemek.

Okinawalılar da Sardunyalılar da aşırı alkol tüketmiyor, bol bol sebze ve meyve tüketmeye özen gösteriyorlar.

Bol su içiyorlar.

Bitkisel çayları çok seviyorlar. Sardunyalıların favorisi ada çayı ve dağ çayı. Okinawalıların ise yeşil çay ve pelin çayı.

Adalıların katkı içeren yiyeceklerle pek tanışmadıkları kesin gibi gözüküyor. Organik tarım yaptıkları, doğal gübreler dışında gübre, hormon veya antibiyotik kullanmadıkları için organik besin tüketmeleri de doğal gelenekleri!

Kırmızı et tüketimleri ılımlı düzeyde ve haftada 2-3 kez yağsız kırmızı et tüketiyorlar. Özellikle Sardunyalılar kırmızı etin sebze ve tahıllarla birlikte olduğu sulu et yemeklerini yemekten çok hoşlanıyorlar.

Adalı insanlar asla öğün atlamıyor, abur cubur atıştırmalarla tanışmıyor, yemek aralarında bir şeyler tıkınmaktan pek hoşlanmıyorlar.

Sardunya ve Okinawalı uzun yaşam ustalarının ortak bir yanları da besinleri aileleri ve dostları ile birlikte tüketmeleri. Keyifli, coşkulu, neşeli, gırgırı bol ve uzun süreli sofraları seviyorlar. Sofralarında yalnız yiyecekler yok. Bol miktarda fıkra, şaka, gırgır, takılma, gönül alma, laf atma da var!

AİLE BAĞLARI ÇOK GÜÇLÜ

Adalıların yemek faslını özellikle vurgulamamız gerekiyor, Hemen belirtelim, çok güçlü aile bağları var.

Kadın erkek eşitliğini doğal bir şey gibi görüyorlar. Eşler birbirlerine ve çocuklarına çok ama çok önem veriyorlar. Kadın erkek birlikte sürdürülen bu keyifli ve ortak hayatın yansımaları, sayısal dengelerde de görülüyor. ABD’de yüz yaşına gelen kadınların sayısı, erkeklerden dört kat fazla olmasına karşın Sardunya’da yüz yaşını bulan erkek-kadın oranı neredeyse bire bir!

Aileye verilen değer karşılığını mutlaka buluyor. Adalı çocukların anne ve babalarına bağlılıkları neredeyse düşkünlük derecesinde. Hem Okinawalılar hem de Sardunyalılar için huzurevleri veya bakımevleri uzak ve soğuk kavramlar.

Sevdiklerinden sevgilerinin karşılığını alan ya da sevdikleri insanlarla yaşayanların daha uzun yaşadıkları öngörüsünü adalılar çok iyi doğruluyorlar. Kısacası adalılar ‘sürekli sevgi, güvenlik ve samimiyete dayalı birlikteliğin’ uzun ve kaliteli bir hayatın önde gelen faktörlerinden biri olduğunun en iyi kanıtları.

UZUN YAŞAMIN DİĞER SIRLARI

Uzun yaşam adalarında yaşayan bu güzel, dost ve keyifli insanlardan alınacak başka dersler de var:

Hayatlarına anlam kazandıran bazı amaçları var. Amaç edinmek, hırsı aklın önüne koymadan bu amaçları geliştirip sürdürmek, yüz yıllık gençlerin önemli bir ortak özelliği.

Neşeli, keyifli, coşkulu olmaya önem veriyorlar. Birbirleri ile de kendileriyle de dalga geçebiliyorlar.

Umutlu olmak, olup bitenlere ve geleceğe olumlu bakmak yerleşik bir adalı karakteri.
Okinawa’da da, Sardunya’da da kadınlar çok önemli. Özellikle yaşlı kadınlar birer toplum lideri gibi kabul görüyorlar.

Kahvaltı yapmadan güne başlamıyorlar. Öğle yemeklerini de aileleri ile birlikte yemeye gayret ediyorlar.

Öğle yemeğinden sonra kısa bir kestirme uykusu çoğunun ortak tutkusu.

Dostlarla yaptıkları keyifli çay sohbetleri iş molalarının önemli bir özelliği.

Adalılar inançlı insanlar. Şükretmeyi, fark etmeyi, yetinmeyi çok iyi biliyorlar. İnanmanın insanı hafiflettiğini, sakinleştirdiğini, huzur ve güven yüklediğini düşünüyorlar.

Arkadaşlık ve dostluk, adalı yaşamının olmazsa olmazlarından biri ve belki de en önemlisi.

Sürekli çalışmak, emekli olsalar bile yapacak bir şeyler bulmak onlar için vazgeçilmez bir tutku. Hayatın içinde kalmak ve hayatın bir parçası olarak yer almak, bu güzel insanlar için son derece önemli.

Hareketli bir yaşamları var. Ayaklarını, elleri ve kollarını kullanmada bizim kadar kıskanç davranmıyorlar! Kırlarda, dağlarda, bayırlarda yürümekten, kendi işlerini bizzat görmekten çok hoşlanıyorlar. Bahçeleri, bağları ile uğraşmak, evlerinin küçük tamir işlerini bizzat yapmak, dostlarla uzun yürüyüşlere çıkmak ortak tutkuları.

Dünün geçmiş, yarının bilinmeyen bir gelecek olduğunun farkındalar. Günü, anı, şimdiyi yaşıyorlar. Şimdiyi değerlendiriyor, neşeyi, coşkuyu, sevinci ertelemiyorlar.

Dinlenmeye ve eğlenmeye de zaman ayırabiliyorlar. Fırsat buldukça şarkı söyleyip, dans ediyorlar.

Hiç yorum yok