Sarı kantaron depresyon ve uyku ilacı

Depresyon, gelişen teknoloji çağının baş belalarından biri. Hele de gizli depresyon çok daha tehlikeli ve hemen hemen her bireyin hayatı boyunca en az bir defa karşı karşıya kaldığı bir tehlike.
Yine yüzyılın önemli diğer sorunu da depresyon belirtilerinden herhangi birini gösteren kişilere hemen ağır antidepresan ilaçların dayanması.
Oysa bu ilaçların kontrollü olarak, psikiyatri uzmanları tarafından ve yalnızca gerçekten kontrol edilemeyen, intihar eğilimi olan orta ve ağır depresyon hastalarına verilmesi gerekir.
Ülkemizde pratisyen hekimler, hatta eczacılar bile 1-2 depresyon belirtisi tarifleyen kişilere hemen depresyon hapları önermekteler.
Daha da vahim olan ise bazı kişilerin kendi kendilerine kulaktan duyma bilgilerle bu ilaçları alıp başlıyor olmasıdır. Ufak tefek depresyon belirtilerini hemen her birey hayatında birkaç kere gösterebilir ve bu hafif durumlar ilaçsız, doğal maddelerle atlatılabilir.

ÇAĞLAR BOYUNCA...
Bunların en etkililerinden birisi sarı kantarondur, tıbbi adı 'hypericum perforatum', halk arasındaki adı ise 'binbir delik otu' dur, yapraklarındaki binlerce delikten dolayı. Beş adet taç yaprağı olan sarı renkte bir çiçektir. İçerdiği 'hypericin' adlı etken madde depresyonda etkili bulunmuştur.
Avrupa ve ABD'de sıkça kullanılır, eski çağlarda ise ' kötü ruhlara karşı koruyucu' olarak rağbet görmüştür. Doğu ve Çin tıbbında yüzyıllardır anti-depresan olarak kullanılır. Hafif ve orta şiddetli depresyonda çok önemli olumlu etkileri vardır Bu konuda yüzlerce tıbbi araştırma, klinik insan ve hayvan deneyleri yapılmıştır.
Çağımızın en büyük sorunu stresle baş etmek için etkin bir yardımcıdır. 'Seratonin' adı verilen 'mutluluk hormonu' seviyelerinde artış sağlar. Uzun vadede ruhsal bunalıma ve dengesizliğe bağlı aşırı yemek yeme isteğini de kontrol altına alır. Üstelik antidepresan ilaçların sebep olduğu, kilo ve iştah problemleri, uykusuzluk, seksüel problemler ve konsantrasyon sorunu gibi yan etkilere sebep olmaz.

NASIL KULLANILIYOR ?
Kantaron, uyku düzensizlikleri ve uyku haline geçememe problemlerinde masum bir uyku ilacıdır aynı zamanda uyku, hem ruh hem beden sağlığı açısından çok önemlidir. Uyku sırasında, vücudumuzda 'melatonin' başta olmak üzere birçok tamir edici madde salgılanır ve bunların eşliğinde hem ruhumuz hem bedenimiz tamir edilir, bu yüzden sağlıklı ve yeterli bir uyku, ruh ve beden sağlığı için çok önemlidir.
Peki, kantaronu nasıl kullanacağız? Çay veya standardize kapsül olarak kullanılabilir. Çayının hazırlanışı ise şöyledir, 1 tatlı kaşığı kuru bitki büyük bir fincan kaynar suya eklenir ve kapağı kapalı olarak 5 dakika demlendirilir, daha sonra süzülüp tatlandırarak içilir, tadı acımtıraktır, çok acı gelirse doz, bir çay kaşığına kadar düşülür.
Fazla miktarda kantaron çayı veya kapsülü kullanılması, ışığa karşı duyarlılık ve cilt döküntüleri yapabilir.

BUNLARA DİKKAT
Depresyonda kullanılan tek bitkisel ilaç kantaron değildir, birçok bitki ve bitki özü mevcuttur ama bunların çoğunluğunun bitkisel tedavi uzmanı doktorlarca başlanması uygun olur.
Ayrıca, zaten antidepresan kullanılıyorsa bu bitkisel ürünler kullanılmamalıdır. Aksi halinde bitkilerle ilaçlar etkileşip aksi tesir yapabilirler. Bitkisel ürünler, hafif ve orta derecede, antidepresyon başlanılmasına gerek görülmeyen, intihar eğilimi gibi ağır bulgular gözlenmeyen vakalarda uygun olur.


Hiç yorum yok