Sağlıklı ve rahat uyumak için öneriler

Uyku vücudun kendini yenilediği, yapılandırdığı, metabolik faaliyetlerini düzenlediği fizyolojik bir ihtiyaçtır.

Uyku vücut ritmini düzenler, belleği ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Uykunun yaşlanmaya karşı en büyük silahlardan biri olduğu artık biliniyor.

Uyku sürecinde salınımı artan büyüme hormonu küçük yaşlarda büyümeyi, yaşlandıkça da vücut performansının artmasını sağlıyor. Eğer uykusuzluk sorunu yaşıyorsanız, aşağıdaki önerileri değerlendirmeniz ve uyku düzeninizi tekrar sağlamanızda fayda var.

NEDEN HASTALIKSA…

Uykusuzluk sorunundan yakınıyorsanız, bu problemin ciddi bir sağlık sorununun habercisi olabileceğini unutmayın. Kalp ve akciğer problemleri, ağrılı romatizmal hastalıklar, tiroidin normalden daha az tiroid hormonu ürettiği hipotiroidi sorunu, uykuda solunumun durduğu ‘apne’ problemi, şeker hastalığı, rahatsız ayak sendromu, bazı ilaçlar, depresyon ve stres gibi psikolojik sorunlar, alkol bağımlılığı hatta prostat büyümesi bile uykunuzu kaçırabilir.

BESLENMEYE DİKKAT!

Bu nedenle kronik uykusuzluk çekenlerin, öncelikle altta yatan herhangi bir sağlık sorununun olup olmadığını anlamak için uzman bir hekime, hatta uyku konusunda uzmanlaşmış bir doktora başvurmaları gerekiyor. Beslenme şekliniz uykunuzu zannettiğinizden çok daha fazla etkiliyor.

Güne iyi bir kahvaltı ederek başlamanız, öğle yemeklerini daha hafif yemeniz, akşam yemeklerini yatma saatinizden en az 3-4 saat önceye kaydırmanız size fayda sağlayacaktır.

Uykuyu desteklediği bilinen ‘triptofan’dan zengin hindi eti ile peynir dışındaki süt ve süt ürünlerinden, mutluluk hormonu olarak bilinen ’seratonin’in salgılanmasına yardımcı olan tam tahıllardan, ıspanak, muz gibi magnezyumdan zengin besinlerden de yararlanabilirsiniz. Sağlıklı bir kilo aralığında kalmanız da çok önemlidir. Yatmadan 3-4 saat önce alkol, kahve ve diğer kafeinli içeceklerin tüketimini kısıtlamayı da unutmamalısınız.

BENCE….

Bence uykusuzluk sorunundan yakınıyorsanız işe öncelikle uyku düzeninizi tekrar sağlayarak başlayın. Yatak odanızın ısısını, ışığını tekrar gözden geçirin. Yatmadan önce ılık duş yapmak, kitap okumak, müzik dinlemek, sevdiğiniz bir kişi veya olayı düşünmek gibi rahatlatıcı aktivitelerden yararlanın.

Her gün aynı saatte uyumaya ve uyanmaya özen gösterin. Yatma saatinden hemen önce ağır egzersizler yapmaktan kaçının. Uyumaya yardımcı olduğu düşünülen Melatonin, 5-hidroksi-triptofan (5-HT), Valerian gibi besin destekleri ve uyku ilaçları için doktorunuzdan bilgi alın. Bütün bu önerilere rağmen hâlâ kaliteli bir uyku uyuyamıyorsanız, o zaman mutlaka uzman bir hekime başvurun. Unutmayın kaliteli uyku, kaliteli hayat demektir.
Dr. Ece Hattat

Hiç yorum yok