Genital Kaşıntıdan Kurtulmak için


Bazen kaşıntıları kaşınarak hafifletmek can sıkıcı, hata utanç vericidir. Ancak yaşamınız boyunca ”aşağılarda” bir yerde bu türden can sıkıcı bir kaşıntıya yakalanmışsanız kaşınmanın ne kadar kaçınılmaz olduğunu anlamışsınız demektir. 

Genital bölgedeki bu kaşıntının sorumlusu genellikle mantarlardır.
Nem ve ısı vücutta nerede hapsoluyorsa mantarlar genellikle o bölgede çoğalıp can sıkıcı bir kaşıntıya neden olurlar. Kadınlarda en sık rastlanan türdeki mantar enfeksiyonları maya mantarlarından kaynaklanan enfeksiyonlardır.

Aşağılarda Neler Oluyor?

İnsan vücudu mantarların da içinde bulunduğu bir çok mikroorganizmaya konaklık eder. Bazı koşularda insan vücudunda belirli sayıda mantar türünün bulunması normal sınırlar içersindedir. Bununla birlikte ılık ve nemli bir ortam gibi mantarların çoğalmasını destekleyen koşullarda bu canlıların sayısı hızla katlanır ve rahatsızlık verici bir duruma neden olurlar.
Mantar enfeksiyonlarının genital bölgede veya yakınında ortaya çıkışı oldukça tipiktir, burada büyüyüp çoğalmaları için gerekli koşullar mevcuttur. Bununla birlikte mantar enfeksiyonları aynı zamanda ayakta, koltuk altında, meme altındaki deri kıvrımlarında da yer alabilirler.

Maya Mantarı Enfeksiyonları
Vajinal kaşıntıya eşlik eden beyaz, sümüksü akıntının nedeni büyük olasılıkla Candida albicans adı verilen mantar türünün yol açtığı maya mantarı enfeksiyonudur. İstatistikler göstermektedir ki kadınların dörtte üçü yaşamlarının herhangi bir döneminde maya mantarlarından kaynaklanan bir enfeksiyon geçirmektedirler ve bu enfeksiyon bir çok kişide zaman içinde tekrarlanmaktadır.
Eğer bağışıklık sisteminiz stres, yetersiz beslenme, yetersiz uyku veya hastalık gibi nedenlerle zayıflıyorsa maya mantarı enfeksiyonlarına karşı daha duyarlı bir hale gelmeniz söz konusudur.
Eğer hamileyseniz veya antibiyotik kullanıyorsanız bu enfeksiyonlara yakalanma olasılığınız daha da yükselir. Sağlığınızla ilgili diyabet ve benzeri bazı özel durumlar da maya mantarı enfeksiyonuna yakalanma riskinizi artırabilir.

Kadınların dörtte üçü yaşamlarının bir döneminde maya mantarı enfeksiyonuna yakalanırlar.
Koruyucu Önlemler:

Vajinal maya mantarı enfeksiyonu bulunan kadınların partnerlerinde cinsel ilişki sonrası seyrek olarak kızarıklık ve kaşıntı görülse de maya mantarı enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan bir hastalık değildir.
Eğer bu durum ortaya çıkarsa her iki partnerin de antifungal tedaviye alınmaları gerekebilir.
Eğer bir yatkınlık söz konusu ise, maya mantarı enfeksiyonlarından hem sizi hem de partnerinizi koruyabilmek için dört adımdan oluşan şu önlemleri almaları gerekir:
  • Vajinal bölgede parfümü banyo ürünleri veya pudralar kullanılmamalıdır. Bunlar hassas dokuyu tahriş edip mantar enfeksiyonlarına karı daha duyarlı hale getirebilirler.
  • Barsak hareketleri sonucu oluşan tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır. Böylece aslında barsak bölgesinde yerleşim gösteren mayaların vajinal bölgeye transferi önlenmiş olacaktır.
  • Yalnızca doktor tarafından reçete edildiğinde antibiyotik alın ve önerilen süreden daha uzun bir zaman boyunca kullanmayın. Antibiyotik kullanımı sırasında yaşayan mikroorganizmalar içeren bir yiyecek olan yoğurdun tüketilmesinin maya mantarı enfeksiyonlarını önleyeceğine dair bazı bulgular mevcuttur.
  • Eğer ayak veya ellerinizde bir mantar enfeksiyonu mevcutsa bu enfeksiyon genital bölgeye veya yakınındaki bölgelere bulaşmadan önce ivedilikle tedavi edilmelidir.
Olası Diğer Nedenler:

Çok sık rastlanmamasına karşın genital bölgedeki kaşıntının tek nedeni mantar enfeksiyonları olmayabilir.
Deriniz ter veya sıkı sıkı giysiler nedeniyle irite olmuş veya sabun, deterjan ya da spermisid (sperm öldürücü doğum kontrol ürünü) gibi ürünlere karşı alerjik bir reaksiyon göstermiş olabilir.
Kaşıntı aynı zamanda menopoza egzama veya psoriasis (sedef hastalığı) gibi bir nedene bağlı da olabilir, hatta genital herpes veya chlamydia gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Egzama
Egzama deride kızarıklık, kaşıntı, hafif kepeklenme ve/veya pullanma ile seyreden ve bulaşıcı olmayan bir enflamasyondur.

Psoriasis
Sık tekrarlayan enflamatuar bir cilt hastalığıdır. Bölgesel olarak kızarıklık ve kaşıntı söz konusudur, bu bölgelerde hızla çoğalan, sonra da pullanıp dökülen fazladan deri hücreleri mevcuttur.

Chlamydia
Sık karşılaşılan ve cinsel yolla bulaşan ve bir hastalığa neden olan bir bakteri türüdür, chlamydia infeksiyonları tedavi edilmeden bırakılırsa pelvik inflamatuar hastalıklara ve kısırlığa yol açabilirler.

Genital herpes
Cinsel yolla bulaşan bu hastalığa herpes simplex virüsü neden olur, sonuçta genital organlarda kronik ve sık tekrarlayan ağrılı blisterler (sıvı dolu kesecikler) ortaya çıkar.

Son Olarak Okumalısınız

Eğer kendinizde kaşıntı ile seyreden bulgular gözlemliyor ve gözlemlediğiniz bulgular daha önce de yaşamış olduğunuz bir maya mantarı enfeksiyonunu doğruluyorsa eczanelerde reçetesiz satılan ürünler yardımıyla ev ortamında maya mantarı tedavisini kendi kendinize yapabilirsiniz.
Bununla birlikte bulgulara ilk kez tanık oluyor veya başka bir nedenden kaynaklandığından kuşkulanıyorsanız kendi kendinize herhangi bir tedaviye başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız, böylece doğru tanıya ulaşmanız ve diğer olası nedenleri elemeniz söz konusu olacaktır.
Tanı konduktan sonra doktorunuz size ya ilaçlardan oluşan bir tedavi planı ya da eczanelerde reçetesiz satılan ürünleri kullanmanızı önerecektir.

Hiç yorum yok