SİGARA ERKEN YAŞLANMAYA NEDEN OLUYOR


Rochester Üniversitesi’nde yürütülen bir çalışmada, sigarada bulunan toksinlerin, erken yaşlanmayı önleyen bir gene zarar verdikleri tespit edildi. Bu genin yokluğunda sadece gençlik kaybedilmiş olmuyor, aynı zamanda akciğerler inflamasyon, ve kronik obstruktif pulmoner hastalık ve kansere karşı savunmasız kalıyor.

Bilim adamları pulmoner hastalıklarda önemli bir role sahip Sirtuin (SIRT1) geninin tanımlanmasıyla, akciğer hastalıklarının tedavisinde önemli bir ilerleme kaydedilebileceğini belirtiyorlar. Araştırmacılar, siyah üzümde bulunan ve güçlü bir antioksidan olan resveratrol maddesini, SIRT1 geni ile ilgili hastalıkların tedavisinde kullanmak üzere çeşitli testlere tabi tuttuklarını açıkladılar.

Rochester Üniversitesi’nden Profesör Dr. İrfan Rahman, bu proteinin akciğer hastalıklarına ve erken yaşlanmaya karşı, bağışıklık sisteminin programlanmasında yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Sigaradaki 4,700 toksik maddenin akciğer dokusuna verdiği zararla ilgili pek çok çalışması bulunan Rahman’ın, aynı zamanda akciğer hastalıklarının bazı insanlarda neden daha fazla görüldüğüne dair araştırmaları da bulunuyor.

SIRT1 geni, yapbozdaki en önemli parçalardan biri. Kronik inflamasyon, kanser ve yaşlanma ile ilgili düzenlemelerde görev alıyor. Yapılan deneylerde, SIRT1 geninin aşırı aktif olduğu zamanlarda, farelerin ve kurtçukların yaşam sürelerinin arttığı gözlemlendi. Ayrıca daha önce yapılan çalışmalarda SIRT1 geninin stresle mücadelede ve yaşlanma konusunda pozitif etkisinin olduğu ortaya konmuştu. Ancak, sigara veya kirlilik gibi çevresel stres kaynakları, SIRT1 geninin akciğerlerde üretiminin azalmasına neden oluyor.

Rahman ekliyor: “45 yaşında genç görünümlü biri olabilirsiniz, ancak eğer sigara içiyorsanız, sigaradaki kimyasal maddeler nedeniyle rahatlıkla akciğerleriniz 60 yaşında diyebiliriz.”

RealAge

Hiç yorum yok