DALGALI SAÇ HEM DE ÇABUCAK

Bigudiler, düz saçta harika dalgalar yaratabilir. Ancak, bunun için zaman gereklidir. Bu işlemi hızlandırmak ise elinizde: Saçlarınızı yıkadıktan sonra, sarmadan önce fönle kurutun. Daha sonra bigudiyle sarın ve her tutam saça bir miktar sprey sıkın. Bir bone takarak 10 dakika saçın kurumasını bekleyin. Sonuç olarak saçlarınız hacim kazanacak ve iri dalgalara sahip olacaksınız.


KIRILMAYA KARŞI
Saç, omuz hizasına ulaştığı andan itibaren kırık riskiyle karşı karşıya kalır. Saçta oluşacak kırıkları engellemek için, boyu henüz çene hizasındayken önlem almak gerekir. Uzun saçlara özel bir hazır bakım kürü uygulanabilir. Ya da her üç veya dört yıkama dan sonra, saçın uçlarına masaj yaparak yedirilecek bir kırık önleyici losyon da kullanabilirsiniz. Bu losyonun durulanması da gerekmez.

DOĞRU KURUTMA
Saça, özellikle de katlı kesilmiş saça, hacim ve kurutma kazandırmak için, kuaförler özel bir kurutma tekniği kullanır. Yıkadıktan sonra, yalnızca saçın dip kısımlarına sprey sıkın. Daha sonra, tutamlar halinde elinize aldığınız saçı fönleyin. Saç uçlarını ise, parmaklarınız arasına sarıp kıvırarak fönleyin.


DÜZ SAÇA KALICI ŞEKİL
Uzun saçların dümdüz ve şekilsiz durmaması için, saçı tutamlara ayırın. Her tutama ayrı ayrı krepe yapıp, sprey sıkın. Daha sonra elinizle saça son şeklini verin.


LÜLELER
Düz saçta dağınık lüleler elde etmek için kağıt peçeteden yararlanabilirsiniz: saça biraz köpük veya jöle sürün. İnce tutamlar halinde ayırdığınız saçı, uzun parçalar halinde kestiğiniz kağıt peçetelere sarın. Ancak, saçın sadece alt kısmını, yani yarı uzunluğundan ucuna kadar olan bölümü sarmalısınız. Son olarak da, kağıtların uçlarını düğümleyin. Bu şekilde uyumak bile size rahatsızlık vermeyecektir.


MUTLAKA SAÇ KREMİ KULLANIN
Bahçecik Kuaför'ün kurucusu Metin Bahçecik saç kremi konusundaki yanlış inanışa dikkat çekiyor: 'Kadınlar arasında saç kremi kötü olduğu yönünde bir inanış vardır, kimse bu ürünleri kullanmak istemez.. 'Döküyor, yağlandırıyor' derler, inanılmaz iddialardır bunlar. Krem, saç için harika bir bakımdır, kadınların bunu bilmesi gerekir. Saçınıza yapabileceğiniz en büyük iyilik, krem kullanmaktır.


Kremli şampuanlar için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Ben kimyager değilim ama tecrübelerimle gördüm ki, kremli şampuan diye bir şey olamaz. Bunlar silikonik maddeler içerirler. Saça zararlı mıdır? Bunlar saçı çok kuru gösterirler. Kremli şampuan kullanılan saçları bir türlü ıslatamazsınız. İçindeki silikonik maddeyle saç pulları kapatılır, saç böylece akıcı gösterilir. Ama saç naylon gibi olur. Oysa saç kremi başka bir şeydir. Krem saçın içine nüfus ederek saçı besler.

Hiç yorum yok